• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

Uçaksavara İlk Gelişim (Eylül/1998)

1998 Yılı kış aylarındayız;

Mecidiyeköy’deki emlak ofisimde çalıştığım günlerden birinde bir kira kontratını hazırlıyorum.  Kiracı adayım çok özel bir misafirim (Ofise gelen müşterileri misafirim olarak kabul ediyorum:-) Ankara Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapıp ayrılmış bir genç subayımız. İzmir kökenli ve ailesi kuyumcu esnafı olan bu bey gene İzmir’in en güzel kızlarından olan genç bir hanımefendiyle beraber yaşıyor ve İstanbul’a yeni bir hayat kurabilmek için gelmişler.

 
Kiralayacakları dairenin sahibi Etiler Uçaksavar sitesi Deniz apartmanında ikamet eden bir hanımefendi Behice Aşkar. (Yıllar sonra İstanbul Adliyesinde bilirkişi olarak çalıştığım yıllarda bu hanımefendinin vefatıyla mirasçıları arasında çıkan hukuk davasıyla alakalı olarak bu adrese mahkeme keşfi için görevli olarak tekrar geldim.) Şimdi anlıyorum ki beni Uçaksavar Sitesiyle tanıştıran kişi bu hanımefendi oldu.

Kiralanan dairenin kontrat hazırlığıyla ilgili olarak Uçaksavar Sitesinde ikamet eden daire sahibini ziyarete geldiğimde gördüğüm yüzlerce çam ağaçlarıyla ve uçsuz bucaksız gibi görünen bahçeleriyle zenginleştirilmiş bu yeşil doğanın içinde kalıp gezinmek istedim. 

1990 lı yılların kışlarında Mecidiyeköy’ün havası kömür dumanıyla kaplanmış oksijensiz kalmış bir durumdaydı oysa bu sitenin içi bir kasaba kadar büyüktü ve oksijen zengini  havası tertemizdi.

Sitenin merkezi sayılan ağaçlık içinde (Bugün restoran olan yer) ahşap ile betonarme arası ufacık bir gecekondu bozması baraka vardı.

Bu barakada görevli yaşlı bir adam vardı ve çimenler içine serpiştirilmiş kırık dökük ahşap ufacık taburelerinde oturup çay içebiliyordunuz.


Çam ağaçlarının arasında, çimen ve toprağın kokuları içinde otururken içtiğiniz çayın zevkini bir daha unutamazdınız.(Sene 1998)

Hüseyin Oruç
hüseyin@ucaksavarsitesi.com
Yorumlar - Yorum Yaz