• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

İlk Gelişim (Yıl 1996)


1996 Yılı kış aylarındayız; Mecidiyeköydeki emlak ofisimde çalıştığım günlerden birinde bir apartman dairesinin kira kontratını hazırlıyorum.  Kiracı adayım çok özel bir misafirim (Ofise gelen müşterileri misafirim olarak kabul ediyorum:-) Ankara Özel Kuvvetler Komutanlığında görev yapıp ayrılmış bir genç subayımız. İzmir kökenli ve ailesi kuyumcu esnafı olan bu bey gene İzmirin en güzel kızlarından olan genç bir hanımefendiyle beraber yaşıyor ve İstanbula yeni bir iş hayatını kurabilmek için geliyor.
 
Kiralayacakları dairenin sahibi Etiler Uçaksavar sitesi Deniz apartmanında ikamet eden bir hanımefendi. (Yıllar sonra İstanbul Adliyesinde bilirkişi olarak çalıştığım yıllarda bu hanıfendinin vefatıyla mirasçıları arasında çıkan hukuk davasıyla alakalı olarak bu adrese tekrar geldim.) Şimdi anlıyorum ki beni Uçaksavar Sitesiyle tanıştıran kişi bu hanımefendi oldu.

Kiralanan dairenin kontrat hazırlığıyla ilgili olarak Uçaksavar Sitesinde ikamet eden daire sahibini ziyarete geldiğimde gördüğüm yüzlerce çam ağaçlarıyla ve uçsuz bucaksız gibi görünen bahçeleriyle zenginleştırilmiş bu yeşil doğanın içinde kalıp gezinmek istedim. 

1990 lı yılların kışlarında Mecidiyeköyün havası kömür dumanıyla kaplanmış oksijensiz kalmış bir durumdaydı oysa bu sitenin içi bir kasaba kadar büyüktü ve oksijen zengini  havası tertemizdi.

Sitenin merkezi sayılan ağaçlık içinde (Bugün cafe olan yer) ufacık bir ahşap ile betonerme arası gecekondu bozması bir baraka vardı. Bu barakada görevli yaşlı bir adam vardı ve çimenler içine serpiştirilmiş kırık dökük ahşap masalar ile ufacık taburelerinde oturup çay içebiliyordunuz.

Çam ağaçlarının içindeki çimen kaplı toprağın üzerinde serpiştirilmiş ahşap taburelerde otururken içtiğiniz çayın zevkini bir daha unutamazdınız.(Sene 2001)

Hüseyin Oruç
hüseyin@ucaksavarsitesi.com
Yorumlar - Yorum Yaz