• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

Kentsel Dönüşüm Tecrübelerimiz

...

 

 

Uçaksavar Sitesinin, Yeniden İnşasiyle İlgili Tecrübeleri:

İlk kat karşılığı proje teklifini, ikinci boğaz köprüsü inşaa eden Japon şirket tarafından 1989 yılında alıyor.

Japon Şirketin Teklifi: 1989'lı Yıllarda nadiren görülebilen "Uydu Kent" projesini maliklere sunuyor. Her ihtiyacını kendi içinde görebilen uydu kent projesi içinde maliklere de sahip olduklarının bir buçuk katı büyüklüğünde yeni dairesi sunuluyor.

Sonuç: Japon şirketin teklifini değerlendiren malikler (1'e 1,5 veriyor) verilen daire sayısını az buluyor ve teklifi oy çokluğuyla kabul etmiyorlar ve 
94.893M2 arsa yüzölçümüyle potansiyel proje alanı olarak müteşebbislerin ilgisini her dönemde çekmeye devam ediyor.Ülkemiz genelinde inşaat sektörünün atağa geçtiği 2006-2014 dönemi:

2007 Yılında: Uçaksavar Sitesine komşu arsa üzerinde “Polat Boğaziçi Badur Evleri Sitesini" bir site projesini inşaa etmekte olan Polat Holding arsa karşılığı inşaat teklifini maliklere sunuyor.

2008 Yılında: Toros A.Ş. arsa karşılığı inşaat teklifini maliklere sunuyor.

Arsa karşılığı inşaat teklifleri sunan şirket sayısında ciddi bir artış oluyor ve gelen teklifleri değerlendirebilmek için kat maliklerinden bir heyet oluşturuluyor.

2009 Yılında: Garanti Koza, Bartels Consulting, Uzman Yatırım Şirketleri arsa karşılığı inşaat tekliflerini sunuyorlar.

Kat malikleri olağanüstü genel kurul toplantısı yapılarak "Uçaksavar Sitesi Toplu Yapı Yönetimi" kuruluyor ve bundan sonraki sürecin tamamını bu yönetim kurulu yönetiyor.

2010 Yılında: Tekfen, Teknik Yapı, Ağaoğlu ve Varyap İnşaat Şirketleri arsa karşılığı inşaat tekliflerini 

Site yönetimine sunuyorlar.
 Bu dördü içinden bir inşaat şirketi seçiliyor ve 2018 yılına değin hiç bir iş yapılmadan bekleniyor. Bir Kısım Kat Maliğinin isyan bayrağını çekmesiyle süreç sonlandırılmak zorunda kalınıyor. 

Hüseyin Oruç


 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
1178 kez okundu

Yorumlar

Uçaksavar     09/02/2018 08:49

Uçaksavar’da yenilenme için şartlar; Firma teklifini ayrıntılı proje ile getirecek. Bu projede sosyal donatı adıyla huzuru bozacak hiçbir unsur olmayacak.(hoparlörlü ibadet yeri dahil) Plan ve projeyi önce Uçaksavar Sakinleri onaylayacak. Yapılaşma dikey değil az katlı,yatay olacak. Daireleri tavan yüksekliği 3m.den az olmayacak. Kişi başı en az 20 m2 yatay yeşil alan olacak. Daire başı en az 1.5 araçlık kapalı otopark olacak. Yapımcı firma sitenin özellikle laik,demokratik yapısına dikkat ederek teklif verecek. Belediyeye veya kamuya terk edilecek alan sadece yeşil alan olarak kullanılacak. Başta da söylediğim gibi teklif veren firma plan ve projesiyle gelecek,site yaşayanlarının onayın a sunacak.v.s,v.s....... Resmî girişimler sonuçlanmadan sözleşmeye imza atılmayacak. Teknik YAPI tecrübesi en azından gelecek için bir tecrübe olmuştur. Artık,somut olmayan hiçbir şeye inanıyorum ki kat malikleri imza atmayacaktır. Saygılarımla...
Misafir - Nejat