• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

UÇAKSAVAR SİTESİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM TECRÜBELERİMİZ

...

 

Uçaksavar Sitesinin Yeniden İnşasıyla İlgili Yaşanan Tecrübeler:


İlk kat karşılığı proje teklifini, ikinci boğaz köprüsü inşa eden Japon şirket tarafından 1988 yılında alıyor.

Japon Şirketin Teklifi: 1980'li Yıllarda nadiren görülebilen "Uydu Kent" projesini maliklere teklif ediyor. Her ihtiyacını kendi içinde görebilen uydu kent projesi içinde maliklere de sahip olduklarının bir buçuk katı büyüklüğünde yeni daireler sunuluyor.

Japon şirketin teklifini değerlendiren malikler (1'e 1,5 veriyor) verilen daire sayısını az buluyor ve teklifi oy çokluğuyla kabul etmiyorlar ve sonraki yıllarda da 94.893M2 arsa yüzölçümüyle potansiyel proje alanı olarak müteşebbislerin ilgisini çekmeye devam ediyor.İnşaat sektörünün atağa geçtiği 2006-2016 dönemi:

2007 Yılında: Uçaksavar Sitesine komşu arsa üzerinde “Polat Boğaziçi Badur Evleri Sitesini" projesini inşa etmekte olan Polat Holding arsa karşılığı inşaat teklifini maliklere sunuyor.

2008 Yılında: Toros A.Ş. arsa karşılığı inşaat teklifini maliklere sunuyor.

(Arsa karşılığı inşaat teklifleri sunan şirket sayısında ciddi bir artış oluyor ve gelen teklifleri değerlendirebilmek için kat maliklerinden bir heyet oluşturuluyor.)2009 Yılında: Garanti Koza, Bartels Consulting, Uzman Yatırım Şirketleri arsa karşılığı inşaat tekliflerini sunuyorlar.

(Kat malikleri olağanüstü genel kurul toplantısı yapılarak "Uçaksavar Sitesi Toplu Yapı Yönetimi" kuruluyor ve bundan sonraki sürecin tamamı bu yönetim kurulunu oluşturan maliklerce yönetiliyor.)

2010 Yılında: Tekfen, Teknik Yapı, Ağaoğlu ve Varyap İnşaat Şirketleri arsa karşılığı inşaat tekliflerini site yönetimine sunuyorlar. Bu dördü içinden bir inşaat şirketi seçiliyor.

2018 Yılında: Beklentilerimizle geçen 2010 ile 2018 yılları arasındaki 8 yıl içinde hiç bir üretim yapılamayan verimsiz bir süreç yaşadık ve 2018 yılının Aralık ayında tarafların yazılı mutabakatıyla sonlandırılmış oldu.

Hüseyin Oruç

1284 kez okundu

Yorumlar

Uçaksavar     09/02/2018 08:49

Uçaksavar’da yenilenme için şartlar; Firma teklifini ayrıntılı proje ile getirecek. Bu projede sosyal donatı adıyla huzuru bozacak hiçbir unsur olmayacak.(hoparlörlü ibadet yeri dahil) Plan ve projeyi önce Uçaksavar Sakinleri onaylayacak. Yapılaşma dikey değil az katlı,yatay olacak. Daireleri tavan yüksekliği 3m.den az olmayacak. Kişi başı en az 20 m2 yatay yeşil alan olacak. Daire başı en az 1.5 araçlık kapalı otopark olacak. Yapımcı firma sitenin özellikle laik,demokratik yapısına dikkat ederek teklif verecek. Belediyeye veya kamuya terk edilecek alan sadece yeşil alan olarak kullanılacak. Başta da söylediğim gibi teklif veren firma plan ve projesiyle gelecek,site yaşayanlarının onayın a sunacak.v.s,v.s....... Resmî girişimler sonuçlanmadan sözleşmeye imza atılmayacak. Teknik YAPI tecrübesi en azından gelecek için bir tecrübe olmuştur. Artık,somut olmayan hiçbir şeye inanıyorum ki kat malikleri imza atmayacaktır. Saygılarımla...
Misafir - Nejat