• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

ESKİ SİTELERİMİZİN YENİDEN İNŞAASI

...

Büyük arsa yüzölçümüne ve malik sayısına sahip eski sitelerin kentsel dönüşüm çabalarının sonuç alınamadan devam ediyor oluşunun başlıca iki sebebi var.

1) Katmaliklerinin 4/4 onayının gerekli oluşu: Engel teşkil eden bu sebep 6306 sayılı yasanın yönetmeliklerinin 25/7/2014 tarihinde “...maliklerin üçte iki çoğunluğu ile...”  yapılabilir hale geldiğinden engel olmaktan çıktı. 

2) İmar/emsal artışının sağlanamayışı: Bu konu halen bir bilinmeyen olarak mevcudiyetini koruyor. Etiler Mahallesindeki büyük sitelerin hiç biri bu konuda başarıyı elde edemedi. İçlerinden biri dahi imar emsal oranını yükseltebilirse diğerleri için de emsal olacağı çok açık.

İmar konusunda başarıya klavuz olabilecek girişimleri bekliyoruz.


Uçaksavar Sitesi:94.893m3 Arsa yüzölçümüne sahip Uçaksavar Sitesinde toplam 427 bağımsız bölüm ve 1.000’e yakın kat maliği var. Özel mülkiyetli toplu yapıların Kentsel dönüşüm çabalarını mahallemizde 2006 yılında ilk başlatan sitemizdir.  

12 yıl gibi uzun bir süredir çalışmalar yapan siteye 100’e yakın müteahhitten dönüşüm için talep gelmiş. Site yönetimi, bu firmalar arasından eleme yaparak, sayıyı 4'e indirdi ve hak sahipleri de bu 4 firmayı oylayarak, oy çokluğuyla Teknik Yapı Holding'i seçti.

2010 Senesinde yapılan katmalikleri toplantısında oy çokluğu ile seçilen inşaat şirketiyle, hiç bir plan, proje ve maket...gibi somut adımların atılamaması ve arzu edilen sonuca ulaşılamadığı için 17.05.2017 tarihinde sözleşme süresinin sona ermesine takiben Aralık 2017 tarihinde fesih gerçekleşti. 

 

 

Petrol Sitesi:


 


   34 bin metrekarelik alana sahip Petrol Sitesi'nde toplam 364 hak sahibi bulunuyor. Kentsel dönüşüm için uzun süredir çalışmalar yapan siteye 47 müteahhitten dönüşüm için talep gelmiş. Site yönetimi, bu 47 firma arasından eleme yaparak, sayıyı 3'e indirdi ve hak sahipleri de bu 3 firmayı oylayarak, yüzde 90'ın üzerinde oranla Katarlı QT Holding'i seçti.


   Katarlı QT Holding'in yönetim kurulu 250 milyon dolarlık yatırımla hayata geçecek projesinde konutun yanı sıra ticari alanlar, Çarşı ve sağlık merkezi olacağını, Uluslararası prestije sahip olacağını ve yabancı yatırımcılara da hitap edeceğini belirterek; Çevreci, akıllı ve lüks bir proje uygulanacağını maket üzerinde gösterdiler.


  
 Petrol Sitesinde apartmanların kapısına Şubat 2017 ‘de tahliye edileceğine dair yazılı kağıtları dahi asıldı. Haziran ayında şirket tarafından yapılan bildirimle maliklerden ilk ödeneklerinin yatırılacağı banka hesap bilgileri istendi ve Kasım 2016 'da kat maliklerinin banka hesaplarına ödendi.  

Projesi ve maketi hazır olduğu halde sitenin tahliyesi gibi somut adımın halen atılamayıp 2017 sonbaharında malikler ve yüklenici şirket arasında fesih gerçekleşti.

 
Belediye Sitesi:Etiler Belediye Sitesi 9 ayrı parsel toplamda 27 bin 400 metrekare ve 9 bin 800 metrekare yeşil alandan oluşuyor. Toplamda 37 bin 200 metrekare alan üzerinde 450 bağımsız blok mevcut.

2014 yılından beri sitedeki kat malikleri ve temsilcileriyle görüşen  Aştaş Gayrimenkul’ün Belediye Sitesi’nde bulunan dokuz parselden yedisi ile imza sürecini yürüttükleri vurgulanmıştı. Kat maliklerinin büyük bir bölümü imza altına alındığı ve yakın bir zamanda imzaların tamamlanmasıyla 8-10 ay içinde tüm izinlerin alınması ve iki yıl içerisinde de projenin tamamlanmasını öngördüklerini Toplamda 37 bin 200 metrekare alan üzerine yeşil alan korunarak ve eski 10 blok sayısını 7'ye düşürecek şekilde çalışmalarımızı hazırlandığı ve her bloğun 15 ila 25 kat arasında değişeceği beyan edilerek sunumun yapılacağı ifade edilmişti.

 

Belediye Sitesi sitesi için Yiğit Group ve Sinanlı Yapı ortaklığı’nın da devreye girdiği ve üç blok için anlaşma sağlandığı, üç binada 102 malikten dönüşüm için imza aldıkları ve imza aldıkları malik sayısını 250’ye çıkarmak için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden haberleride takip etmiştik. Burada dünya çapında ses getirecek bir rezidans projesi yapmayı hedeflediklerini de belirtmişlerdi.

Belediye Sitesi içinde aktif olarak proje üreten bu şirketlerin de halen sitenin tahliyesi gibi somut adım atamaması, arzu edilen sonuca henüz ulaşamadıklarını gösteriyor.

 Sonuç olarak 2018 yılındayız ve bu bölgedeki büyük projelerin tamamının uygulanamadan beklediği görülüyor.

 

Uçaksavar Sitesi .Com

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   414 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın