• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

MAHALLEMİZİN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ

...

Etiler Mahallemizin yeniden inşaa edildiğini gördüğümüz 2009 & 2017 yılları arasındaki "Kentsel Dönüşüm" hareketlerini inceledik ve küçük ölçekli yapılardan başlayıp, yasa ve yönetmeliklerin desteği alınarak büyük ölçekli arsalara sahip yapılara doğru geliştiğini gördük.

   Kentsel dönüşümün mahallemizdeki ilerleyişi 3 etapta oldu

A) Tek bir bina halindeki basit yapılara (Apartman) yapılan kat karşılığı teklifler ve hızlı ilerleyen olumlu sonuçları.


B) Bir kaç bloktan oluşan Butik Sitelerin yeniden inşaasında kanun ve yönetmeliklerin desteğiyle olumlu sonuçlar alındı.


C) Büyük yüzölçümlü arsalara sahip toplu konutların yeniden inşaası için yapılan uzun uzun çabalardan sonuç alınamaması.


A) Tek apartmanların yeniden inşaası: 5-30 Malik sayısı ile hızlı karar alınıp uygulanabilen bu eski binaların genelinde 300-1500m2 gibi ufak boyutta arsa yüzölçümleri olduğu halde ve  emsal imar artışı da olmadığı halde yüklenici şirketler az bir kar marjı karşılığında eskileri yıkıp yerine yeni yapıları inşaa ettiler.

2012 yılı içinde Etiler Tepecik Yoluna yakın bir iki apartmana yapılan kat karşılığı teklifleriyle başlayan mahallemizin kentsel dönüşümü, iki-üç yıl içinde onlarca apartmanın yıkılıp yeniden inşa edildiği şantiye haline geldi.

B) Butik Sitelerin yeniden inşaası: Tek apartmanların yeniden inşaasının  olumlu sonuçlarıyla birlikte  hedef büyütüldü ve 20-150 arasında malik sayısı olabilen butik sitelere kat karşılığı teklifler geldi.


2012-2014 Yılları arasında Havagazı, Garanti blokları, Prelli, Sadabat gibi butik sitelere teklifler geldiğinde kat maliklerinin %99 ‘u yeni projelere "Evet" dediği halde içlerinden bir malik dahi "Hayır" dediği için süreç ilerleyemeden bekliyordu.

   25/7/2014 Tarihinde 6306 sayılı yasanın yönetmelikleri değişti, gelişti ve maliklerinin üçte iki çoğunluğu ile bina kat karşılığı yeniden yaptırılabilir hale geldi ve Butik Sitelerin yeni projeleri artık birer birer gerçekleşiyordu ancak; Arsalarının büyüklüğü nispetinde komplike yapıların inşaa edilebileceği bu orta ölçekli toplu yapıların yenilerinin de eskileriyle hemen hemen aynı olduğu görülüyor.

   
C) Büyük yüzölçümlü arsalara sahip eski sitelerin yeniden inşaası: 100- 1000 Malik sayısı ile oy birliği mümkün olmayan ve 6306 sayılı kanun ve yönetmeliklerinin desteğine kesin ihtiyaç duyulan toplu yapılar. 

   Arsalarının büyüklüğü nispetinde komplike yapıların inşaa edilebileceği, yüklenici şirketler tarafından en cazip imar emsal artışlarının araştırıldığı halde henüz başarılı olunamadığı eski yapı toplulukları. 

   Etiler Mahallesinde 30.000m2-160.000m2 arsa yüzölçümlerine sahip toplu yapılar mevcut ve bu eski siteler arsa yüzölçümlerinin boyutuyla orantılı yeni projelere herzaman aday olacaklar.

   Arsaların büyüklüğü, imal edilecek yapıların sosyal donatılarıyla komplike oluşunu sağlıyor, komplike oluşu da arz/talep dengesinde piyasa değerini yükseltiyor.

   Bugün olmasada ileriki yıllarda yeniden inşaası gündeme gelebilecek olan sitelerimiz mevcut. 

• Alkent Sitesinin arsa yüzölçümü 160.000m2


• Uçaksavar Sitesinin arsa yüzölçümü 94.893m2

 
• Petrol Sitesinin arsa yüzölçümü 34.280m2 


• Belediye Sitesi, Narin, Saraylar, Profösörler, Geylani, Emelim, Mutlu, Çanakkale Seramik, Basın Sitesi...benzeri toplu yapılarımız yeni projeler için potansiyel teşkil ediyorlar.


Hüseyin Oruç

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   368 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın