• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

Uçaksavarın İçinde Oligark Grup Oluştu Mu?

.

 

OLİGARŞİ

Oligarşi, küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şeklidir. Genellikle bu grubun bencilce ve görevlerini kötüye kullanarak gerçekleştirdiği, despotça bir yönetim şeklidir.

Oligarşinin üyesi ya da destekçisi olan kişi ya da grupları tanımlamak için "oligark" terimi kullanılır.

Vikipedi

 

 


KENTSEL DÖNÜŞÜMDE OLİGARK GURUPLAR 

Kentsel Dönüşüm için gelen müteahhitler için dönüşümü yapılacak binaların sahipleri 10 ile 10000 arasında kadar kalabalık olsa da hiç önemli değildir.


Müteahhitin yöntemi çok basit;  

Kitlenin içinden yöneticiler gibi yetkili ve etkili zümreyi ikna ettikten sonra kenara çekilirler.

Anlaştıkları bu yetkili ve etkili kişiler diğer mülk sahiplerini ikna eder. Bu yöntem her topluluk için uygulanabilir en etkili ve basit yöntemdir. 

 

 

 

UÇAKSAVARIN İÇİNDE OLİGARK GURUP OLUŞTU MU?

Uçaksavarın kooperatif olarak ilk kurulduğu yıllarda yüzlerce üye sayısı olsa da bu kooperatifi fikir olarak üreten, 1959 yılında kuruluşunu organize eden, kurulduktan sonra da takip edip geliştiren, devamlılığını sağlayan, maddi ve manevi konularının tamamını işleten belirli üyeleri vardı.

Diğer yüzlerce üye emir komuta zincirinin de etkisiyle sadece ne söylenirse onu yapar durumdaydılar. Bu oligarşiye yol açtı mı bunu o günleri yaşayanlar anlatabilir.

 

Sene 2006 ya gelindiğinde kooperatif üyeleri toplandı ve tasfiye kararı alındı. Üç hanım üye görevlendirilerek tüm evrakıyla kooperatifin kapanışı için aylarca çalışıldı.

Fakat aynı yıl uçaksavara gelen inşaat şirketleri milyar dolarlık projeler getiriyorlar ve bunun etkisiyle ve üyeler arasında genel bir toplantı veya bildirim yapılmadan 1959 model yapı kooperatifi feshedilip aynı anda 2008 model yeni bir işletme kooperatifi kuruluyor.İşte oligark gurup imajı 2008 yılında ansızın kurulan bu kooperatif ile başlıyor.

Kurucuların amaçları belli; Uçaksavarın milyar dolarlık inşaat projesini organize etmek ve geriye kalan 400 kat malikine de ne söylenirse onu yaptırmak. 

Asker kökenli maliklerin emir komuta zinciri alışkanlıkları sayesinde ve kat maliklerinin %85 site dışında yaşıyor oluşunun da etkisiyle son 10 yıl içinde uçaksavarın tüm işlerine hâkim olabilecek kadar güçlendiler.

 

2008 Yılında Organize Olan Oligark Gurubun Hâkimiyetinde İlk 10 Yıl:

2008 Yılında işletme kooperatifini kuranlar ve destekçilerinden oluşan yaklaşık 50 kat malikinin amacı “Uçaksavarın milyar dolarlık inşaat projesini organize etmek ve diğer 400 kat malikinin onayını almak” hakikaten de bunu başarabildiler.

Bütün inşaat şirketleriyle bu gurup görüştü, 2010 yılında bir inşaat şirketi seçildiğinde muhatabı sadece bu gurup oldu, sözleşmeler, avukatlar, vekâletler, tüm konuları bu gurup yönetti ve yönlendirdi.

 

Oligark Gurup üyeleri diğer kat maliklerini sindirebilmek için 10 yıl boyunca neler yaptılar:

-          Gelen eleştirilere şiddetle ve hakaretlerle toplu olarak karşılık verdiler,

-           Toplantılarda çoğunluk desteğini oluşturup karşı fikirlere toplu olarak hücum ettiler.

-          Site içinde daire ziyaretleri yapıp lehlerine propaganda yaptılar,

-          Site dışında ikamet eden maliklere telefon ve maillerle propaganda yaptılar,

-          Apartman yöneticiliği görevleriyle malikleri lehlerine yönlendirdiler,

-          Site yönetimi, Apartman Yönetimi, Kooperatif Yönetimi ve Kentsel dönüşüm Yönetimi gibi tüm idareleri ellerinde toplayıp diğer maliklere nüfus ederek lehlerine yönlendirdiler,

-          Eleştiren malikleri itibarsızlaştırabilmek için sözleşmeleri imzalamayan ve eleştirenlere “muhalifler” dediler. İmzalayıp ta sonradan eleştirenlere “Münafıklar” dediler. Bu oligark guruptan kurtulabilmek için toplanıp çabalayanlara “Amaçları belli olmayanlar”  gibi isimler taktılar.

-          Ve daha pek çok vukuatları var.

 

Uçaksavar İçin 2016 Yılında Gelen Proje Tekliflerine Mani Oldular;

Uçaksavarın yeniden inşa edilebilmesi için anlaşılan inşaat şirketiyle hiçbir şey yapılamadığı için 2016 yılında gelen pek çok inşaat şirketini ve yeni projeler üreten malikleri de engelleyen bu organize gurubun sebep oldukları sonuçlar ortada.

2016 Yılında Gelen ve Duyurulmayan Yeni Projelere Örnekler:

a)    Defne apartmanı kat malikinin getirdiği bir şirket,

b)    Orkide apartmanı kat malikinin teklif ettiği Arap sermayeleri,

c)    Çınar apartmanı kat malikinin getirdiği iki şirket,

d)    Meriç apartmanı kat malikinin getirdiği bir şirket,

e)    Ve daha bilemediklerimiz?

 

 

2017 YILINDA FESİH’E ETKEN OLAN MALİKLER

2017 Yılı Mayıs toplantısında kat malikleri kararıyla inşaat şirketiyle yapılmış olan tüm evrakın feshi kararı alındı.

Fakat sitemizi yöneten bu gurup iki ay daha sessizce bekledi ve adeta şirket lehine zaman kazandıran işler yaptı. İki ay sessiz bekledikten sonra çalıştığı hukuk bürosunu azletti ve yeni avukat bakıyoruz dendi.  Birkaç zaman avukatı buldum dosyalara çalışıyor ve sonra da yeni avukat şirketle randevu alıp istişare yapıyor dediler.

Fesihi yapın aylardır neden oyalıyorsunuz dediğimizde “Tek taraflı fesih mümkün değil” dedi ve en sonunda da “Sizler hukuktan anlamıyorsunuz” dendi.

İsyan bayrağını çeken kat maliklerimizle hal çaresi aradık ve nihayetinde ülkemizin etkili hukuk bürolarından biriyle anlaştık. o güne değin verilmiş olan tüm vekâletler ile imzalamış olduğumuz sözleşmeleri 2017 yılı Kasım ayında fesih edecek seviyeye geldiğimizi öğrendiler ve o gecenin sabahında notere koşup fesihleri gerçekleştirdiler.

Eğer yapmasalardı bu konuda hazırlık yapmış olan bizler o hafta ilk fesih edenler olarak başlayacaktık ve diğer kat malikleri de çorap söküğü gibi geleceklerdi.

2017 Yılının Eylül + Ekim + Kasım aylarında emeklerini ve paralarını esirgemeyen kat maliklerimize ve o günlerde içinde bulunduğumuz durumda umut ışığımız olan hukuk bürosu çalışanlarına gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.

Hüseyin Oruç


Bildirimleriniz için: 

Whatsapp 0533 692 02 92
Mail: bilgi@ucaksavarsitesi.com
ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ


205 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın