• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/

Uçaksavar Soruyor'un İlk Konuğu Sn. Hüseyin Oruç

...
İlk konuğumuz Uçaksavar Sitesinin web sayfalarının fikir babası ve emektarı bir katmaliğimizUçaksavar Soruyor: Sayın Hüseyin Oruç; 2002 Yılından beri Uçaksavar Sitesi içinde (16 yıldır) çalışan ve ikamet eden bir katmaliğisiniz, haliyle her gün site içinde olup biten her olay hakkında site dışında çalışan ve yaşayan katmaliklerine nazaran daha çok bilginiz ve birikiminiz oluyor.

 “Uçaksavar Soruyor”  yazı başlığı altında sorulan sorulara doğru cevaplar vereceğinize dair tüm kutsallarınız üzerine yemin edebilirseniz buyrun başlayalım.

Hüseyin Oruç: Sorulan sorulara, her kim soruyor olursa olsun net ve doğru cevaplar vereceğime tüm kutsallarım üzerine yemin ediyorum.
Uçaksavar Soruyor: Ucaksavar sitesi yonetimiyle çatişma icinde oldugunuz goruluyor. Sebepleri özel degilse bizimle paylaşabilirmisiniz?

Hüseyin Oruç: Elbette anlatabilirim. Site yönetimini temsil eden maliklerle çatişmalarimizin tamamı sitemizin yeniden insaası konusundaki basarisiz ve hepimize zarar veren faaliyetleriyle ilgili oluyor.

Sorunuzun cevabını 2008 ile 2016 yılları arasındaki yaşadıklarımızla anlatabilirim. Anlatacağım bu konuları yaşayanlar hala hayattaysalar ve 
katkıda bulunabilirlerse faydalı olacaktır. Sohbetimde isimleri vermeyerek gereksiz alinganlıklara müsamaha göstermeyeceğim. 
 


 Sitemizin yeniden inşaasıyla ilgili konular; 2008 İle 2016 yılları arasında hepimizi ciddi ilgilendirir hale gelmişti.

2008 Yılına kadar sitemize gelen şirketler apartman apartman toplantilar duzenleyerek, tekliflerini maliklere bizzat kendileri iletiyorlardi.

2009 Senesinde göreve gelen yeni site yonetimi; Sirketlerle beraber toplantilar yapıp bu isleri organize eder hale geldi.

Bir kat maliği olarak,  hiç çatışmadım ve hiç eleştirmedim.

Taa ki, 2015 Ekim ayına kadar.
                                      "İlk Çatışmalar Başladı"


Sitemizin yeniden inşaasıyla görevlendirilen inşaat şirketi; 2013 Yılı kasımında yapılan katmalikleri toplantısından sonra,  site içindeki ofisini kapatmış ve bir ay, iki ay, üç ay derken 23 ay süren bir sessizlik + ilgisizlik dönemini yaşıyorduk.


Hepimizin bilgiye ihtiyacı vardı fakat, ortada bilgiyi verebilecek bir muhatap yoktu!

Site yönetimine sorduğumuzda "inşaat şirketi bizimle de konuşmuyor, telefonlarımıza çıkmıyor, maillerimize cevap vermiyor ve bizim de siz maliklere konu hakkında söyliyecek bir bilgimiz yok ki ne yapalım" cevabını veriyorlardı.

Çok garip bir durumdu!

Siteyle ilgili bu önemli projeyi 23 ay terkedip giden şirkete rağmen sessizce bekleyen ve tepki vermeyen veremeyen bir site yönetimimiz olduğunu fark etmiştik! 

2015 Ekim ayında; Sitemiz katmaliklerinin, birbirleriyle ve site yönetimiyle iletişim kurabilecekleri whattsapp hattını oluşturdum.

 Bu whattsapp hattını kurduğumda doğal olarak; O yıllarda yaşadığımız verimsiz durumu eleştiren katmalikleri seslerini yönetime ve diğer katmaliklerine duyurabilir hale geldiler.

 

Site yönetimiyle çatışmalarımız böyle başladı; İnşaat şirketinin görevini terk ettiği bu iki yıl boyunca pasif kalarak hepimize zarar veren ve eleştirilerimizi bastırmaya çalışan bu yönetimle ilk o günlerde çatışmalarımız başladı ve sonra olmaması gereken  o kadar büyük hatalar yaptılar ki çatışmamak elde değildi.
Uçaksavar Soruyor: Ne gibi büyük hatalar yaptıklarını düşünüyorsunuz?

Hüseyin Oruç:

 • Tekfen gibi bir şirkete malikleri yönlendirebilirlerdi, tersini yaptılar ve Maliklerin evlerine kadar gidip "Cumhuriyetçi olan şu şirkete" oy verin  dediler ve sonuç ortada.(2010)
 • Malikler lehine bir hukuk danışmanı bulabilirlerdi, tersini yaptılar ve maliklerin aleyhine bir hukuk danışmanı buldular. (2011)
 • Sözleşmeyi hazırlarken çok emek verdik dediler; O hazırladıkları sözleşmelerle, hiç bir iş yapmadan hepimizi bekleten şirkete 7 senemizi mahkum ettiler.(2011-2018)
 • 23 Ay boyunca görevini terk eden şirkete hiç bir yaptırımda bulunamadıkları gibi, aynı şirketle ek sözleşme yapılsın diye çok büyük gayret gösterdiler ve 24 ay daha süreyi verdiler.(2016-2018)
 • Toplam 7 sene boyunca plan, proje, maket ve benzeri hiç bir somut işi gerçekleştirmeyen (sadece “Bir daireye 3 daire” vaat eden) şirket için, katmaliklerini ikna edip imzalarını toplayan ve vekaletnameleri hazırlayıp dağıtan bir memur oldular.(2009-2018)

2017 Yılında farkettik ki; Bizim inşaat şirketinden kurtulabilmemiz için önce bizi temsil eden bu site yöneticilerden kurtulmamız gerekiyor;

 

2017 Yılı Mayıs ayında yapılan, sadece sözleşmeleri imzalayan katmaliklerini kabul ettikleri ve imzalamayanları da kapıdan kovdukları toplantıda “İnşaat şirketiyle yapılmış olan tüm sözleşmelerin feshi” kararı alındığı halde;

Bu sabık site yöneticileri iki ay daha sessiz bekleyip sonra bizlere şöyle bir mail yazdılar;

“....Avukatlığımızı yapan  xxxx Hukuk Bürosuyla akdimizi feshettik ve başka bir hukuk bürosu bulduktan sonra elimizdeki dosyaları bu yeni bulduğumuz hukuk bürosuna vereceğiz, bu yeni hukuk bürosu bu konulara hazır olduğunda inşaat şirketine telefon açarak randevu isteyecek ve randevu aldıkları tarihlerde bu sözleşmelerimizi münazara edecekler ve uzlaşabilirlerse sulh yoluyla fesihler yapılacaktır...”

Niye böyle ipe un serer gibi bizleri oyalıyorsunuz. Biz, size şirketle olan sözleşmeleri feshedin demiştik, müzakereleriniz kaç yıl sürecek...gibi eleştirilerimize verdikleri cevapta
 “Siz hukuğu bilmiyorsunuz, sözleşmeleri tek taraflı feshedemezsiniz. İnşaat şirketinin masaya oturup, feshettim diye imzalaması gerekiyor..”
dediler ve eleştirdiğimiz için bizleri suçladılar.

Ekim ayına geldiğimizde artık bıçak kemiğe dayanmıştı; Olabilecek en iyi desteği aradık ve kat mülkiyeti + Kooperatif kanunları + kentsel Dönüşüm kanunları ve müeyyidelerinde en iyilerden bir hukukçuyla anlaştık.

Birkaç katmaliği olarak site icinde ve disinda toplantilar yaparak önemli bir karar aldık: 20012 Yılından 2016 yılına değin verdigimiz iki sözleşmeyi ve site yöneticilerine (temsilciler) + inşaat şirketinin sahiplerine + inşaat şirketinin hukukçularına  verdiğimiz tüm vekaletnamelerin iptali icin harekete geçmeye karar verdik. 

İçimizden bir malik, bu site yöneticilerine yazdığı (10 Ekim 2017) mail ile  “..Eğer siz bu vekaletnameleri ve sözleşmeleri feshetmezseniz, biz feshediyoruz bilginiz olsun..”   anlamında şöyle yazıyor;

“..her iki tarafa da verdiğimiz vekaletleri geri alacağız (Site yöneticilerine ve şirketin sahiplerine ve şirketin avukatlarına verilen vekaletleri kastediyor). Zira o vekaletleri bir baba bile oğluna vermez, ama kabahat bizim, size inanıp okumadan imzaladık. Şunu'da unutma bu kadar kişiden elbet bir kişinin bedduası tutar. Ben kaybediyorsam, sende kaybedeceksin bunu unutma. ..... Toplanıp, noter çağırıp bütün vekaletleri iptal edeceğiz, yoksa bu ilelebet böyle devam eder, kaybeden'de biz oluruz. Neyin? sulhu, neyin hukuku? Sözleşmelerde açık ve sarih belirtilmiş süre dolmuş, sözleşmenin hiç bir hükmü kalmamış. Bunu siz yapmassa'nız biz yapacağız..”

Bu katmaliğimiz 10 Ekimde bu yazıyı site yöneticilerine yazıyor ve bu sabık site yöneticileri 12 Ekim’de notere gidip sözleşmeleri feshediyorlar (Tek taraflı) 

Site Yönetiminin 13 Ekim 2017 tarihli maili:

"12.10.2017 tarihi itibariyle, inşaat şirketiyle sözleşmenin fesh edileceğine dair ihbarname, Temsilcilere vekalet vermiş malikler adına noter aracılığı ile gönderilmiştir. İhbarname imzaladığımız sözleşmeye uygun olarak, VI.A.1.21 maddesi uyarınca gönderilmiştir.Gönderilen ihbarname metni ektedir. "

ve sonra da şirkete verdikleri vekaletlerin de feshini yapıyorlar ve inşaat şirketi de bu fesihleri olumlu karşılıyor ve 2018 Aralık  ayında tüm fesihler tamamlanmış oluyor.

Şimdi bu aynı yöneticiler 2018 Mayıs’ında yapılan toplantıda kooperatif üyelerinin oylarıyla tekrar seçilerek güven tazelemiş oldular.

 

Uçaksavar Soruyor: Diğer katmaliklerinin desteğini nasıl alabiliyorlar? 

Hüseyin Oruç: Devlet memuru mizacındaki insan yapisina sahip bu yönetimin zayif yönleri olduğu gibi fevkalade iyi özellikleri de var.

 • Dürüstler
 • Temiz yüzlüler
 • Hiç bir aşırılıkları yok
 • Saygılılar
 • Sevgililer
 • Medeni yaşamın gerektirdiği davranış ölçülerine sahipler
 • Yediemin kadar güvenebileceğiniz itimata layıklar...

Bütün bu özelliklere sahip bu insanlara hepimiz güveniyoruz ve işlerimizi emanet ediyoruz. Ben de 2015 yılına değin itimat ettim.

Fakat; Şeffaf değiller, Siteyle ilgili tüm yönetim işlerini kendilerine mal ediniyorlar, sitenin asıl sahiplerinin kendileri olduğunu düşünüyor ve öyle de yönetiyorlar.

 

 

Uçaksavar Soruyor: Nasıl olabilir böyle bir şey?

Hüseyin Oruç: Uçaksavar Sitesi; Asker kökenli ailelerin kooperatif usuluyle büyük emekler vererek kendileri için inşaa ettikleri bir site ve bu sitenin yönetimi de sadece bu ailelerin içinden çıkan bir gurubun idaresinde.

Sitenin yönetimi bu asiller gurubunun elinde,

Sitenin kentsel dönüşümü bu asiller gurubunun elinde,

Sitenin kooperatif üyeliklerinin yönetimi bu asiller gurubunun elinde,

Sitenin kaderi; Bu gurubun iradesiyle belirleniyor ve halef salef ilişkisiyle değişerek kendi aralarında yönetimi taşıyorlar.

Uçaksavar sitesi içinden daire ve hatta kooperatif üyeliği satın alsanız dahi bu guruptakiler kadar hak sahibi sayılmıyorsunuz.

Bu gurubun yönetimini;   Büyük hatalar yaptıklarında eleştiriyoruz fakat, eleştiren kim olursa olsun önemsemedikleri gibi gurup olarak çirkince saldırıya geçiyorlar ve sindirmeye çabalıyorlar.   

Problemde burada başlıyor;

Sadece sitenin yönetimini yapsalar çok iyi, nihayetinde bu siteyi onlar kurdular ve bu işi en iyi onlar bilir.

Fakat; Sitenin kentsel dönüşümünü sadece kendilerinin yönetmeye hakkı olduğunu düşünüyorlar ve bu işi 10 senedir "site yönetir gibi" amatörce yapıyorlar.

Milyar dolarlık bir projenin realitelerini görmüyorlar ve buna uygun tedbirleri de alamıyorlar.

Bir örnek:

Etiler’deki Petrol sitesi, bir inşaat şirketiyle sözleşmeye imza atarken daire başına 11.000usd nakit ödenmesi ve bir takım aşamaların yapılmasını belirli sürelere bağladı.

Tüm siteye 6.000.000USD masraf yapan inşaat şirketi bir sene içinde sözleşmeye uygun aşamaları başlatamadığı için sözleşmelerini feshettiler ve ayrıldılar.

Bizim yöneticiler, hiç bir para almadan (2011-2018) neredeyse 10 yil sessizce beklediler.

 

İkinci bir örnek:

Site topluluğunu büyük umutlarla yola çıkardıklarında yıl 2009 du,
10 sene dolaştırdılar ve hiç bir kazanç sağlayamadan (10 Sene sonra) başladıkları noktaya geri geldiler
ve bu başarılarından dolayı kendi kendilerini tebrik ettiler.

(İnsanları su içireceğiz diye yola çıkarıp, 10 sene dağ bayır dolaştırıp suyu içiremeden geri getirdiler ve başarılı olduklarını düşünüyorlar.)

 

Üçüncü bir örnek:

 Sitemiz katmaliklerinden olan bir hanımefendi, sitemizin sabık yöneticilerine 6 Mart 2016 tarihindeki toplantıdan önce bir mail yazdı ve topluluğumuza katkıda bulunabileceğini açıkça belirtti.

 

Katmaliğimizin, 29 Şubat 2016 tarihinde yazdığı mailinden özetle;

“Degerli Ucaksavar temsilcileri..................uzun yillardir Dubai'deki halkla iliskiler, reklam deneyimimle elimden geldigince size yardimci olabilecegimi dusunuyorum. Ortadogu'lu Emlak firmalari ve Turk emlak firmalariyla projeler yapmaktayiz.

 

Turkiye'deki emlak projelerine ve uygun arazilere ne kadar ilgili olduklarini hergun gorerek deneyimliyorum. Ucaksavar arazisi cok degerli oldugundan bir acik artirma ya da ihale usuluyle projenin yeni bir sirkete verilmesi cok daha kazancli olacaktir cunku uluslararasi pazarda da degeri farkedilmis durumda.

 

Bu anlamda 24-26 Mart tarihlerinde gerceklesecek olan Cityscape Turkiye emlak fuarina www.cityscapeturkey.com/turkish  Ortadogu'dan bircok yatirimci emlak sirketi katilacak ve fuar cok taninmis olmasina ragmen, Turkiye'de ilk kez duzenlendiginden yogun reklam calismalari yapilmakta. Daha once baska emlak firmalarini Dubai, Kuwait ve Qatar Cityscape fuarlarinda teslim etmistim.

 

Uzun lafin kisasi size asagidaki konularda yardimci olabilirim:

- Cityscape fuarinin Ortadogu ve Turkiye'de yayinlanan basin bultenine Ucaksavar yonetiminin yatirimcilari davet ettigini ve bir acik artirma, ya da ihale acildigi duyurusunun yapilmasi - tamamiyle halkla iliskiler kontaklarimi kullanarak ucretsiz olarak yayinlanmasini saglamaya calisacagim

 

- Cityscape sirasinda bir acik artirma ya da basin toplantisi gerceklestirip, yatirimcilari teklif vermeye davet etmek - bu calisma Cityscape yonetimiyle yapilabilir mi arastiracagim

 

- Emlak sitelerinde Ucaksavar ihale duyurusu yapilmasi - reklam butcesi gerektiren bir calismafakat dogru mecralarda yer alinmasi icin yardimci olabilirim

 

- Ucaksavar duyurusu icin Turkce, Ingilizce ve Arapca basin bultenleri hazirlanmasi - Turkce basin bultenini yonetimle anlastigimiz konularda kendim hazirlayip, ceviri ucretine tabi olarak Ingilizce ve Arapca cevirilerini yaptirabilirim

 

- Ortadogu ve Turkiye'deki yerel, ngilizce ve Arapca dergi ve gazetelerde, Ucaksavar ihalesiyle ilgili haber cikarma - Ortadogu basiniyla calisiyorum, Turk basini icin de kontaklarim uzerinden yardimci olmaya calisirim

 

- Dubai'de herhangi bir yatirimciyla gorusulmesi gerekirse, Ucaksavar'i temsil edebilirim.

 

Sizden ricam, en kisa zamanda bana ihale ya da acik artirma usuluyle ilerleme ve Cityscape gibi fuar firsatlarini degerlendirme konusunda kamuoyunda bilinirlik yaratmak icin yukarida bahsettigim gibi bir calismanin yapilabilirligi konusunda onay vermeniz.

 

Uzun yillardir devam eden bu cozumsuz sureci en hizli ve kazancli sekilde sonlandirmak icin yardim edebilirsem ne mutlu...” 


Katmaliğimiz genç hanımefendinin topluluğumuza destek olabileceğini belirttiği maili böyle güzel önerileriyle devam ediyor...fakat,

 

Sabık site yöneticilerimiz; Bu maili yazan katmaliğimiz hanımefendinin katkılarını istemedikleri gibi, 6 Mart 2016 tarihinde yapılan toplantımızda (Bu katmaliği genç hanımefendi toplantıya gelemediği için annesi hazır bulunmuştu)bu çabalarından dolayı suçladılar hakarette bulundular.

 


Dördüncü bir örnek vereyim:

Ankara’da ikamet eden bir katmaliğimiz 6 Mart 2016 toplantımızdan önce site topluluğumuza şöyle bir katkıda bulunmaya çabalıyor;

Yabancı sermayelerin danışmanlığını yapan bir Finans şirketinin temsilcisi olan arkadaşını bizim site yöneticisiyle tanıştırıyor ve hep birlikte sitemizin arazisini dolaşıyorlar. Finans şirketini temsilen gelen bey daha önce Türk Telekoma müşteri bulup satmış deneyimli bir frofesyonel ve sitemizin sahip olduğu arazinin kıymetli olduğunu belirtip, pazarlayabileceğini ifade ediyor.

 

Sitemizin yöneticisi olan bey, 6 martta yapılacak toplantı sonrasında inşaat şirketiyle tekrar sözleşme yapılacağından bu öneriyi değerlendiremeyeceklerini ve bu konuyu sonraki yıllarda tekrar görüşebileceklerini belirterek teşekkür ediyor.  


.....bu örnekler böyle devam eder. 

Aslında; Uçaksavar Sitesi olarak, oldukça kalabalık bir site topluluğuyuz ve insan kaynaklarımız açısından çok zenginiz.  

Sitemizi yöneten egemen gurup, cephe açtığı insanlarımızla savaşını bırakıp ta tüm katmaliklerimizle birleşebilirse her şeyi ve de çok hızlı yapabiliriz. 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
325 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın