• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/

18 Ocak 2011 Tarihli bir mail yazım geçti elime

...

Bugün arşivimde sörf yaparken, 18 Ocak 2011 Tarihli bir mail yazım geçti elime. 

O tarihlerde dört büyük (Tekfen + Varyap + Teknikyapı + Ağaoğlu) inşaat şirketinin, biz kat maliklerine sunumları  yapılıyordu.

Benim, Tekfen şirketinin yapacağı sunumdan (Bu şirketten yana gönlüm olduğu için) beklentim çok üst düzeydeydi ve 16 Ocak 2011 günü yapılan proje sunumunu da çok yalın bulmuş, beğenmemiştim. 

Bu şirkete (18 Ocak 2011 Tarihinde) bir mail yazmıştım ve şimdi o yazıyı bugün tesadüfen bulunca sizlere yayınlamak istedim.


Yazdığım mail şöyle,


                                               TEKFEN HOLDİNG EMLAK GELİŞTİRME GURUBUNA 

     Uçaksavar sitesi ile ilgili projeye katılarak varlığıyla onurlandırdığı için Tekfen Holding’e teşekkür ediyorum. 16.01.2011 günü ‘’ uçaksavar sitesi ‘’ ile ilgili yaptığınız sunuma katıldım ve Sunumunuzdan sonra sahip olduğum bireysel düşüncelerimi içtenliğimle size yazarak bir damla katkım olsun istedim.

     1958 yılında kurulan Uçaksavar sitesinde yaşayan insanların aradan geçen 53 yıldan sonra sitenin fiziki yapısı ile bütünleştiğini; Projeyi Uçaksavarın fiziki yapısını koruyarak yapılırsa sitenin sahiplerinin de mutlu olacağını düşündüğünüzü fark ettim. Bu konuya olan duyarlılığınız için de teşekkür ediyorum.

     Sitenin yolları, ağaçları olduğu gibi kalır, yol kenarlarında ki şu anki blokların olduğu yerlere kot farkları daha da derinleştirerek, 12’şer katlı yeni bloklar yapılır. Projeniz bu temel üzerine kuruluydu.


    Affınıza sığınarak eleştirimi de temel bu konu üzerinden başlatıyorum.

    1950 ‘li yıllar İstanbul’da müstakil bahçeli konutlardan  kaloriferli apartmanlara geçiş dönemiydi , o yıllarda etraftaki alanlar boştu bağlık bahçelikti, üç beş katlı apartman yapıldığın da etrafta ki boş alanlar sosyal ihtiyaçları karşılayabiliyordu. 

     Uçaksavar sitesi 1950 li yıllardaki planları ile 96.000m2 içinde 424 konutunu 45 blok’a dağıttığında sorun yoktu hatta halende çok beğeniliyor.

Projenizde 96.000m2 ye İki bin tane konutu 100 blok’a dağıttığınızda ciddi sorunlar çıkar düşüncesindeyim.

     2.000 Konutu ve işyerini 100 adet blok ile dağıtırsanız ve her gün beş bin insan ve bu kadar insanın ihtiyacını karşılayacak ilgili vasıtalar bu binaların arasından gelir giderse ki, otoparkları yerin altında yapsanız da; Kamyonuydu taksisiydi, servisiydi  derken, bırakın bisiklete binmeyi vasıtaların ve beton yığınlarının arasında yürüyemezsiniz. Çocuklarınızı dışarıya salamazsınız.

     Ne yalan söyliyeyim sizlerden beklediğim çok çok daha fazlasıydı. Ben sizin bu konuyu uçuracağınızı düşünüyordum.

Tekfen’in böyle bir arsa üzerinde en az on mimar ile beyin fırtınası yapabileceğini ve konuyu ortaya çıkan fikirleriyle uçuracağını, beyinsel bir şöleni sunacağını bekliyordum.


Mesela,  belki hatırlarsınız çok eskiden ‘’ Jetgiller çizgi filmi  ‘’ vardı. O filimde uzay çağında yaşam alanlarını, konutları ve ticari alanları gösteriyordu.  O da bir hayal kurguydu ve en az 30 yıl önce yapılmıştı.  Tamam sizden uçan dairelerimizi park edeceğimiz geniş teras balkonların olduğu projeler çizin istemiyorum ama Levent, Etiler, Ulus bölgesinden tek parsel, denize bakan 96.000m2 arsa için daha ileri kurgular bekliyordum.
     

Hele ki, iki mimar hanım sunum için geldiler ve hayallerimiz var dediler ya..!  İşte orada ben hala Tekfen ’in teknik olarak çok üstün olduğunu düşünüyordum.  

Sunumdan sonra halen neden böyle olduğunu anlayabilmiş değildim ve sonra fark ettim!!!

424 Ortaklı bir arsa söz konusuydu, kavga, dövüş, gevezelik, gürültü, patırtı eksik olmaz da uğraşılmaz diye düşünüyor, önemsemiyor olabilirler dedim. Bu türden bir sebebe hakta verdim.

Oysa; 10 Yıldır uçaksavar içinde ticaret yapıyor, evlerini satıyor ve kiralıyorum. Burada ki insanlar mertler, dürüstler, akıllılar. Bugün bu konular da her türlü kavgayı ederler de sonra birlikte oturur konuşurlar, uçaksavar topluluğu için faydalı olan neyse onu hep birlikte yaparlar.Önerilerim

     İstanbul 2.000 ‘li yıllarda klasik apartman konut türünü bırakıp arsa ihtiyacına uygun olarak dikine yapılan çok katlı konut modeline geçti. Böylece klasik apartman yerini her ihtiyacını kendi karşılayan konut türü akıllı binalar aldı. Çöplerini ve atık sularını değerlendiriyorlar, kendi elektriğini üretiyorlar, kendi bünyesi içinde her hizmeti yapıyorlar.

     Ben istiyorum ki; Uçaksavar’da yapılan konutlar da olabildiğince yüksek katlı bloklarda toplansın. Kuzey sınırımız olan ikinci köprü gişelerinden kot alınırsa projenizdeki 12 katlı bloklar 25 kat olabilir. Bu teknik olarak ne kadar mümkün bilmiyorum ancak sizin arayışınızı tetikleyebilir diye yazıyorum. Bundan amaç daha çok konut yapılsın değil daha çok boş alanlar kalsın, ağaçlandırılsın, sosyal alanlar olsun.     İkinci bir konuda kot farklarını muhafaza edeceğiniz düşüncesi. Buda çok hatalı olabilir. Şu anki kot farkından dolayı apartmanlar farklı uzunlukta ki  merdivenler ile  yola bağlanıyor ve buda sorun oluyor. Şöyle ki, yaşlı insanlar, hastalar, alışverişten torbalarla gelenler ve seyahatten bavulu ile gelenler  merdivenleri inerken ve çıkarken eziyet çekiyor.

     Kot farkından dolayı yolun alt seviyesinde kalan dairelerin de şose manzaralı olacağını, rutubet ile yakınlık kuracağını, güneşi az alabileceğini, değerlerinin de düşük olacağını sizde düşünüyorsunuzdur.

     Bütün bu yazdıklarımın üzerinde bilgi seviyelerine sahip olduğunuzu bende biliyorum. Okyanusa katılan bir damla benim yaptığım.

18.01.2011

Saygılarımla

Hüseyin Oruç  0216 351 19 50, 0533 692 02 92

Seyhan apartmanı daire 4 kat maliki

...E
vet, yukarıdaki yazıyı noktasına virgülüne değin böyle yazmışım. neden ve nasıl  "TEKFEN" gibi bir DEV şirketi pas geçtiğimizi anlayabilmiş değilim!

Bugün 2018 yılındayız ve hiç bir şirketle hiç bir şey yapamamışız. "Neden" diye sorası geliyor insanın, engelleyen ney
di? 


1) Site Yöneticileri
2) İnşaat Şirketi
3) İlgili Kanunlar
4) Katma Malikleri

Etken dört faktörü oldu Uçaksavarın.


 

1) Sitenin yonetimi: Asker ve devlet memurlarindan olusan fevalade guvenilir insan yapisina sahip bu yonetimin fevkalade iyi özellikleri olduğu gibi, ticaretle ilgili konularda zayif yönleri de var.

Milyar dolarlık bir projenin realitelerini görüp, buna uygun tedbirleri alamadıklarını çok bariz olarak son on yilda gördük ve yaşadık.

Bir örnek:

Etiler’deki Petrol sitesi, bir inşaat şirketiyle sözleşmeye imza atarken daire başına 11.000usd şartını koydu ve tüm siteye 6.000.000USD nakit masraf yapan inşaat şirketiyle imzaladıkları sözleşmeyi sadece bir yil sonra feshettiler ve ayrıldılar.

Bizim yöneticiler, hic bir para almadan (2011-2018) neredeyse 10 yil beklediler.

 

İkinci bir örnek:

Site topluluğunu büyük umutlarla yola çıkardılar, 10 sene dolaştırdılar ve hiç bir kazanç sağlayamadan (10 Sene sonra) başladıkları noktaya geri geldiler diye kendi kendilerini tebrik ettiler.

İnsanları su içireceğiz diye yola çıkarıp, 10 sene dağ bayır dolaştırıp suyu içiremeden geri getirdiler ve başarılı olduklarını düşünüyorlar.

 

2) Seçtiğimiz Insaat Sirketinin ihmalkarligi (2011-2018)


* Sadece sozlesmelerinin hazirligi  bir sene surdu. (2011 Yılının tamamı)


* Katmaliklerinin %90 oranında sözleşmeyi imzaladigi halde iki sene daha beklendi. (2012 ve 2013 Yıllarının tamamı)

* 2013 sonbaharinda bir anlaşmazlık konusu oldu ve ofislerini kapatip gittiler. Iki sene de boyle sessiz bekleterek en iyi zamanları bitirdiler. (2014 ve 2015 Yıllarının tamamı)

* 2016 Senesinde geldiler, ofislerini actilar ve bu projeyi yapacagiz dediler fakat; 15 Temmuz olayları oldu artık mümkün değildi. Bir 18 ay da böyle bekledik. (2016 ve 2017 Yıllarının tamamı)

 

3) İlgili Kanunlar:

Kanunlar, 2014 yılından sonra sorun olmaktan çıkıp, toplu yapılardaki projeleri destekler hale gelmişti.

 

4) Kat Malikleri:

Malikler, %90 oranında imza vererek 2012 yılında görevlerini yapmış oldular.
Eğer, kalan %10 u da imza verseydi "iyi" mi yoksa daha "kötü" mü  olurdu gibi iki farklı görüş var. Benim bu konudaki düşüncem “iyiki imza vermediler” yönünde. Aksi halde bugün tapularımızda ipotekler olacaktı ve herhangi bir şirketten tapunuzdaki ipotekleri kaldırtmanız çok zorlanacağınız mücadeleleri gerektiriyor.

 

Sonuç olarak; Sadece bir tarafın hatasıyla değil de hepimizin hatalarıyla bu işleri yapamadık denilebilir.

İnsanlar; Mert, dürüst ve akıllılar. Bugün bu konular da her türlü kavgayı ederler de sonra birlikte oturur konuşurlar ve uçaksavar topluluğu için faydalı olan neyse onu hep birlikte yaparlar. 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
270 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın